Zwinne zarządzanie
Podczas szkolenia uczestnicy zapoznają się z metodami zwinnego zarządzania i prowadzenia projektów i przećwiczą przydatne techniki. W trakcie autorskiej gry Gorączka Złota będzie można doświadczyć, czym różni sie zarządzanie zwinne od tradycyjnego i zastanowić się, jakie techniki i rozwiązania warto zastosować w swojej pracy.
Warsztat wykorzystuje różnorodne formy i narzędzia rozwojowe: od gier szkoleniowych, takich jak Gorączka Złota czy Featureban, przez ćwiczenia oparte o proste studia przypadków, aż po pogłębioną dyskusję nad aktualnie realizowanymi przez uczestników projektami w ich rzeczywistości biznesowej. W ramach warsztatu zaproponujemy podejście zwinne integrujące głównie praktyki Agille (w tym Kanban), ale i dobre praktyki zarządzania kaskadowego.
Dzień 1
MODUŁ 1 – 3 GODZINY
Cele
- Usystematyzowanie wiedzy z obszaru zarządzania projekatmi, podejścia kaskadowego i zwinnego.
- Promowanie metod i narzędzi zwinnego zarządzania w praktyce menedżerskiej.
- Rozwój umiejetności wyznaczania celów i kluczowych rezultatów działań.
Zagadnienia
- Gra szkoleniowa Gorączka Złota
- Delegowanie zadań i odpowiedzialności
- Podejście kaskadowe vs. zwinne
- Zwinne techniki w pracy menedżera
- Metody wyznaczania celów
- Najlepsze praktyki metody OKR
Podczas pierwszej części szkolenia uczestnicy wezmą udział w grze szkoleniowej Gorączka Złota. Uświadomią sobie pułapki związane z dyrektywnym podejściem do realizacji prac oraz korzyści wynikające z delegowania celów i odpowiedzialności w warunkach dużej zmienności zewnętrznej.
Następnie uczestnicy uświadomią sobie korzyści oraz ograniczenia dwóch podejść do prowadzenia projektów: kaskadowego oraz zwinnego. Poznają katalog wybranych metod i narzędzi zwinnego zarządzania, które mogą stosować w swojej praktyce menedżerskiej, a w kolejnych częściach szkolenia przejdą praktyczny trening ich stosowania w swoich zespołach oraz podczas realizacji projektów międzywydziałowych.
MODUŁ 2 – 5 GODZIN
Cele
- Promowanie postawy zwinnego podejścia do wymagań oraz zakresu prac.
- Rozwój umiejętności określania wymagań oraz zarządzania zakresem prac.
- Trening praktyczny stosowania metody MoSCoW.
- Promowanie postawy bieżącego monitorowania aktualności założeń dla prac.
Zagadnienia
- Zbieranie i przewidywanie wymagań
- Priorytetyzowanie i zarządzanie wymaganiami
- Zarządzanie zakresem prac
- Metoda priorytetyzacji MoSCoW
- Monitoring postępu prac i aktualności założeń projektowych
Drugi moduł szkolenia skupiony będzie wokół pracy z wymaganiami i zakresem projektu. Uczestnicy poznają praktyczne sposoby zbierania wymagań i przewidywania możliwych zmian jeszcze przed uruchomieniem projektu. Zobaczą, jak wygląda koszt zmian zakresu w czasie oraz tzw. „krzywa bólu”. Poznają i przećwiczą praktyki tworzenia backlogu projektu, a następnie poznają i przećwiczą stosowanie metody priorytetyzacji MoSCoW.
Na koniec podeją temat sposobów monitoringu postępu prac oraz zarządzania zakresem projektu – zmierzą się z wyzwaniem dokonywania trudnych decyzji, w szczególności cięcia zakresu. Zrozumieją korzyści z bieżącego monitorowania aktualności założeń projektowych i kluczowych rezultatów.
Dzień 2
MODUŁ 3 – 3 GODZINY
Cele
- Usystematyzowanie wiedzy nt. założeń i najlepszych praktyk metody Kanban.
- Rozwój umiejętności praktycznego stosowania Kanban w pracy projektowej.
- Poznanie metryk stosowanych w metodzie Kanban.
- Wypracowanie rozwiązań pozwalajcych stosowanie Kanban we własnej pracy.
Zagadnienia
- Założenia metody Kanban
- 5 złodziei czasu wg. D. DeGrandis
- Wizualizacja procesu
- Optymalizacja procesu
W trakcie tego modułu uczestnicy wezmą udział w symulacji pracy projektowej, opartej o grę Featureban, z wykorzystaniem dobrych praktyk stosowanych w metodzie Kanban.
Kanban jest techniką, którą można wdrożyć w praktyce w dowolnym momencie projektu. Metoda ta pozwala zwizualizować obecnie obowiązujący proces i w rezultacie szybko wykryć problemy, takie jak np. „wąskie gardła” na którymś z etapów pracy. Oferuje szereg narzędzi do usprawniania i optymalizowania procesu, jak i gotowe szablony metryk, dzię ki którym w czytelny sposób widać problemy i zagrożenia natychmiast po ich wystąpieniu.
Uczestnicy poznają 5 złodziei czasu, odniosą ich do własnej praktyki i wypracują metody przeciwdziałania im, które będą mogli wdrożyć we własnej praktyce biznesowej.
MODUŁ 4 – 5 GODZIN
Cele
- Wyposażenie uczestników w „miękkie” narzędzia do pracy z członkami zespołu projektowego.
- Wzrost świadomości szans i zagrożeń wynikających z występowania zmian w trakcie zarządzania projektem.
- Wypracowanie pomysłów i poznanie najlepszych praktyk dot. zarządzania zmianą, ryzykiem oraz sytuacją kryzyso-
wą w czasie realizacji projektu.
Zagadnienia
- Komunikacja w zespole i z otoczeniem
- Spotkania typu kick-off i retrospektywa
- Trójkąt MRP oraz Feedback Grid
- Zmiana w projekcie i zarządzanie nią
- Zarządzanie zdarzeniami nadzwyczajnymi (projekt w kryzysie)
Kolejny moduł pozwoli uczestnikom poznać narzędzia i praktyki budowania efektywnej komunikacji, zarówno w zespole projektowym, jak i z otoczeniem, oraz narzędzia budowania zaangażowania, bo nawet najlepsze plany na nic się zdadzą, gdy w zespole projektowym i jego otoczeniu brakuje motywacji i chęci do współpracy.
Ostatnia część szkolenia poświęcona będzie symulacji zdarzeń, które mogą pojawić się w trakcie realizacji projektów. Uczestnicy zmierzą się z nieprzewidzianym zdarzeniem, które spowoduje, że projekt znajdzie się w kryzysie. Projekt dotkną również: zdarzenie, które jest pewną szansą, sugestię ważnego interesariusza oraz zdarzenie, które może okazać się szkodliwe. Uczestnicy, dyskretnie wspierani przez trenera, przećwiczą skuteczne algorytmy działania w takich sytuacjach.
INNE SZKOLENIA W AKADEMII MENEDŻERA
SZKOLENIE
Budowanie autorytetu
Podczas szkolenia uczestnicy poznają nasz autorski model budowania autorytetu w codziennej pracy z zespołem. Pomoże im w tym gra szkoleniowa…
SZKOLENIE
Skuteczna informacja zwrotna
Podczas tego szkolenia uczestnicy będą mieli okazję stanąć przed wyzwaniami dotyczącymi sensu i sposobu udzielania informacji zwrotnej. Zagrają także w grę…